wtorek, 4 lutego 2014

Kolory drewna - jak je łączyć?

Czasy, kiedy kupowaliśmy komplet mebli w tym samym stylu i kolorze na szczęście już dawno minęły. Dzisiaj łączymy meble o rożnych fasonach i kolorach - i bardzo dobrze! W końcu w lesie też rosną różne drzewa, prawda? A jednak wszystkie pasują do siebie idealnie.
Jakis czas temu przeczytałam na pewnym popularnym, wnętrzarskim blogu, że nie należy łączyć różnych kolorów drewna...Nie zgodziłam się z tą opinią oczywiście ;) Owszem, przykład zaprezentowany przez autorkę bloga nie był zbyt fortunny, i połączenie różnych kolorów faktycznie nie wyglądało to dobrze, ale - moim zdaniem - to nie powód, aby całkowicie dyskredytować pomysł łączenia różnych kolorów drewna. Wiem, że to trudna sztuka - często widuję wnętrza, gdzie nawet zwykłe kolory (np. ścian i zasłon czy poduszek) nie są zbyt dobrze dobrane, a prawidłowe łączenie drewna wydaje się jeszcze trudniejsze... niemniej nie jest niemożliwe. 
Postanowiłam zebrać kilka rad i trików, którą mogą w tym pomóc, i... pisałam, i pisałam, i pisałam... Jest tego strasznie dużo! Krótki rzut okiem na listę poniżej może zniechęcić, a to i tak tylko ogólnikowe rady, które przyszły mi do głowy podczas pisania....
Pamiętajcie jednak, że te rady to tylko wskazówki! Możecie się nimi kierować, ale - jeśli czujecie się w temacie bardzo dobrze - możecie je też łamać! Najważniejsze jest nie trzymać się utartych schematów, i jak najszybsze zrezygnowanie z kupna kompletu mebli w popularnych sieciówkach meblarskich ;)
  • unikaj łączenia gatunków drewna o podtonach żółtych z tymi o podtonach czerwonych,
    szczególnie w bezpośredniej bliskości
  • zasada kontrastów nadal działa - ciemne łącz z jasnym, a jasne z ciemnym; białe i czarne drewno pasuje do wszystkiego
  • drewno o neutralnym kolorze (bez nadmiaru tonów żółtych i czerwonych) dobrze łączy się z większością innych kolorów
  • uważasz, że Twój stół z bagiennego dębu zlewa się z podłogą wenge? postaw go na jasnym dywanie
  • wybierz dwa kolory i rozplanuj je w pomieszczeniu tak, aby były w równowadze (ale nie symetrii!); wybierz trzy kolory i rozplanuj je wokół centralnego punktu pomieszczenia, powtarzając dany kolor więcej niż jeden raz
  • dekoracje? nie martw się tym - misz-masz w kolorze drobnych przedmiotów, jak ramki na zdjęcia, zawsze będzie wyglądał dobrze
  • zaopatrz się w próbki kolorów i przykładaj je do siebie, aby przekonać się czy pasują kolorystycznie - pamiętaj, że kolory w internecie mogą w rzeczywistości wyglądać inaczej 
  • podłoga jest Twoją bazą i dominantą - dopasuj meble do niej, a nie do siebie nawzajem, zwłaszcza jeśli nie będą stały w bezpośredniej bliskości
  • bezpiecznie jest konsekwentne stosowanie tego samego wykończenia drewna - np. polerowane na wysoki połysk lub olejowane, o naturalnym, "rustykalnym" wyglądzie
  • używaj akcentów kolorystycznych (nie w kolorze drewna) aby zrównoważyć balans kolorów we wnętrzu (np. jeśli masz krzesła w różnym wybarwieniu drewna, tapiceruj je tą samą tkaniną)
Zaczęłam również bawić się w dopasowywanie konkretnych gatunków drewna do siebie. Zobaczcie co z tego wyszło :)

Nie było to łatwe! Muszę przyznać, że niemały problem miałam z takim wybarwieniem drewna jak "złoty dąb" - wiem, że jest popularne jako kolor okien lub parapetów... i niestety, ten kolor - choć ładny - jest bardzo problematyczny :( Może macie pomysły, z czym go połączyć? Mi nic nie przychodzi do głowy, może dlatego, że nigdy nie miałam z tym kolorem do czynienia "na żywo". Obecnie okna mam białe, a w poprzednim mieszkaniu był orzech (w połączeniu z klonową podłogą ;)).
A jakie połączenia drewna sprawdzają się u Was? A może macie jakies ulubione lub wymarzone połączenia?
 


 

62 komentarze:

  1. Świetny post. Ja przyznam szczerze, że mam problem z połączeniem różnych odcieni drewna :( Nie lubię, gdy widzę u kogoś mieszanie drewna tego samego koloru, ale w różnych odcieniach albo gdy się wszystko zlewa, bo i meble, i stolarka, i podłoga są w tym samym kolorze drewna :( Najbardziej podobają mi się kontrasty - z Twoich zestawień pierwsza i druga propozycja :) Nie mam okien w kolorze złoty dąb, choć pamiętam, jak mój mąż toczył ze mną boje, żeby takowe właśnie kupić. Wczoraj zbierałam inspiracje dotyczące drewnianych stołów, więc Twój wpis jest dla mnie jak najbardziej aktualny. I tak sobie myślę, że u mnie podłoga z pewnością będzie jasna (Twój dąb lub jesion), a meble ciemniejsze. Mam nadzieję, że wyjdzie ok. Pozdrawiam cieplutko :) Rozchorowana Kasia

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapomniałam dodać, że moim ulubionym drewnem jest orzech amerykański bądź akacja :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akacja jest pięknym drewnem, ja szczególnym afektem darzę akację parzoną, olejowaną - nabiera wtedy niezwykle głębokiej i szlachetnej barwy. Co do Twoich przebojów z mężem i oknami - tak, to odwieczny problem, kiedy dwie osoby mają inne wizje wnętrza... Ale to my zawsze mamy rację, a nie mężowie, prawda? ;)

      Usuń
  3. Panno Z. - oczywiście, że to my mamy zawsze rację :) Z reguły nasi mężowi nie mają rozwiniętej wyobraźni, bynajmniej mój, i on widzi wszystko dopiero wtedy, gdy to już jest!

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam :)

    O złotym dębie planuję wpis, pisałam już bardzo zdawkowo, że ten kolor to niezła mina, dlaczego? patrz wyżej ;)

    Moja mama niedawno kupiła stół (mieszkanie w bloku) w kolorze Wenge do jasnej podłogi i ... lekko rudych mebli. Oczywiście sąsiadka skrytykowała, że jak to tak ciemne do jasnego?! Przyznam, że wygląda super. Rudości kiedyś znikną z pokoju, ale na pewno nie będą zastąpione wenge, myślimy nad czymś jasnym może matowy lakier taupe...;)

    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ach te sąsiadeczki, lepsze z nich numery niż z mężów :DDD Jestem pewna że stół u Twojej Mamy wpasował się doskonale :)
      I oczywiście potupuję z niecierpliwością i czekam na wpis o złotym dębie ^^

      Usuń
  5. Temat diabelsko trudny - trzeba mieć wyczucie i oko, choć efekty takich połączeń są bardzo ciekawe, co widać Kochana na tych zdjęciach. Super! :))) s.

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajny post, ja jakoś zupełnie nie umiem łączyć drewna niestety

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja mam okna złoty dąb, na nich drewniane żaluzje w tym kolorze na podłodze merbau mozaika na niej stoją w salonie komody i ława w kolorze wenge (gładkie) a w kuchni otwartej na salon meble palisander na wysoki połysk z blatem galaxy star a nad blatem okno złoty dab z żaluzjami

    OdpowiedzUsuń
  8. podtrzymuję temat bardzo trudny . Ja chyba źle podeszłam do tematu i teraz płaczę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zrobiłam taki mix ,że boję się teraz o całość . Kuchnia w kolorze venge z białym a jadalni już nie chcę w tym kolorze.Kuchnia jest otwarta na salon to już się boję o to venge. Mam go już dość .Może mi ktoś pomoże dobrać stół w kolorze drewna i myślałam o czarnej eco skórze i stali krzesłach .

      Usuń
    2. Tylko spokój może nas uratować :) Generalnie dwa głębokie wdechy i analizujemy:
      1. biel i wenge to dosyć zachowawcze połączenie, które niczego nie determinuje
      2. kuchnia otwarta na salon wcale nie musi mieć z tym salonem wiele wspólnego w kwestii koloru drewna
      3. nawet przy otwartej kuchni nie dopasowuj mebli jadalnianych czy salonowych do kuchennych! to mimo wszystko osobne pomieszczenia, więc ja postarałabym się je oddzielić, żeby mieć salon, a nie efekt "kanapy w kuchni"
      4. meble w jadalni dopasuj do podłogi i stolarki
      5. co do stali i czarnej skóry - nie pomogę, bo nie znam wnętrza, ale zapewne nowoczesne? wybór może być dobry, ale jeśli masz do tego ciemną podłogę, może być mało przytulnie i ciemno!
      6. chcesz ciemne meble na ciemnej podłodze? połóż jasny dywan pod nimi - tylko z krótkim włosiem w jadalni, bo z długiego ciężko się spiera plamy ;)

      Usuń
  9. El naprawdę uważasz, że wenge i biel to będzie złe połączenie? Ja właśnie wszystkie meble i sofy w pokoju mam w kolorze wenge i bardzo chciałabym rozjaśnić, coś zmienić we wnętrzu i właśnie pomyślałam o bieli.... Chciała dokupić białą komodę, białą szafkę wiszącą...hmmmm. Dałaś mi do myślenia, jednak mi się ten zestaw podoba. Czy możemy prosić o jakieś podpowiedzi? Nie mogę nigdzie w necie znaleść przykładowego wnętrza z meblami białymi i wenge, a nie potrafię sobie wyobrazić....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wenge i biel są zachowawcze. Pechem jest to, że to zwykle jest tylko kolor wenge, a nie drewno - i tu tkwi cały szkopuł... Kolor jest jednak ciemny, i faktycznie w nadmiarze może przytłaczać. Białymi meblami na pewno rozjaśnisz wnętrze, trzeba jednak jeszcze postarać się, żeby to wszystko wyglądało spójnie, a nie jak czarno-biała zbieranina. Jeśli chodzi o przykłady, to najłatwiej znaleźć je w wersji kuchennej... bo i wenge to taki kolor najczęściej pojawiający się na kuchennych frontach. Z salonem gorzej. Ja wenge nie mam nic (i mieć nie będę ;)), ale doradziłabym paletę dodatków w kolorze od bieli do błękitu (absolutnie nie turkus!), oczywiście w różnych odcieniach. I taki siwy, gołębi błękit. I szary.

      Usuń
  10. Dzieki za artykul.
    Ja tez mam problem z laczeniem drewna. Opisze mozliwie zwiezle. Moze ty wpadniesz na jakis pomysl bo ja juz musze ostateczne decyzje podjac i czuje sie sparalizowana. Wiec, help;) Moge dolaczyc zdjecia (mailaa/) jesli bys chciala.

    Do nowego domu musze wybralam biale, matowe meble kuchenne tzn. dluga strona sciany kuchennej jest biala (w formie L) ,z blatem bialym kamiennym. Na przeciwnej scianie stoja 4 szafy z piecami. Szafy chcialam w kolorze drewna (dab ale nie prawdziwy) ale jest wybor w trzech opcjach. I tu sie gubie bo to ma pasowac do mebli designerskig mojego chlopaka (orzech wloski, ciemny dosyc) ktorych nie mozemy wyzucic bo drogie:(, ladne tez. No i do tego zupelnie nie wiem jaki kolor podlogi, na pewno neutralny ale cieply czy chlodny? No nie moge sie zdecydowac bo to spore powierzchnie (dom 150m2) i boje sie strzelic byka.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo trafne zestawienie drewna, kolory idealnie do siebie pasują. Pożyteczne wskazówki. Bardzo spodobała mi się aranżacja w domu mojej koleżanki, która zaprosiła mnie na parapetówę. Wszystko zaaranżowane w dwóch dominujących kolorach: bieli i jasnego drewna. A to wszystko przełamane dodatkami w "żywych" kolorach: poduchy o soczystej zieleni, pomarańczowe misy w kuchni. Ogólny efekt: bardzo nowocześnie, elegancko, a jednocześnie przytulnie.

    OdpowiedzUsuń
  12. HM... bardzo ciekawe. a ja mam problem z dobraniem drewnianych mebli, tak by pasowaly do starej sosnowej podlogi (podloga piekna, przedwojenna I odnowiona,jednak mocno zolta)... moze jakies podpowiedzi?

    OdpowiedzUsuń
  13. Trudne decyzje. Ja mam w jadalni podłoge z dębowej mozaiki, komódke z przeszkleniem góry i dołej jakimś miodowym drewnem / troche stylowa/, obok ciemny barek i stolik tez ciemne. I stoje przed decyzja wyboru nowego stołu. Dąb czy jakis ciemniejszy ?

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo dobre zestawienie, wiele osób popełnia błędy podczas doboru odpowiednich koloru drewna, bardzo ciekawie dobrane przykłady. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Wooow właśnie o to mi chodziło! podoba mi się ciemne drewno i jasne i nie wiedziałem jak je połączyć żeby nie wyglądało to nieładnie! Dziękuję za inspiracje!

    OdpowiedzUsuń
  16. Cześć! Bardzo mi spodobał się blog! Dziękuję za informacje :) Szukasz coś nowego do mieszkania? Tutaj przejdź do oferty Wszystkie produkty gwarantują najwyższą jakość i komfort :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Hej, a może ktoś ma pomysł jakie meble wybrać do stołu z palisandru w kolorze brązowym, podłoga jest jasna. Myślałam o czarnobrązowych

    OdpowiedzUsuń
  18. Wlaśnie jestem na etapie wyboru stołu z krzesłami i fotela na drewnianych nogach. Łaczenia kolorów sie trochę boję ale korci mnie mocno. To co już mam to dwa ciemne meble. Palisander ale olejowany i podłoga ciemniejsza merbau. Co do tego mogłoby pasować? Będę wdzięczna za podpowiedź

    OdpowiedzUsuń
  19. A co myślicie o łączeniu mebli białych z naturalnycmikolorami drewna

    OdpowiedzUsuń
  20. Witam serdecznie,
    potrzebuje pomocy. Mam małą sypialnię, w której stanęły dwie ciemne szafy - nie jestem pewna jaki to kolor (kupowane używane) wygląda mi to albo na limbę czekoladową, albo na wenge albo orzech ciemny. Niestety nie potrafię tego jednoznacznie określić, bo na każdym zdjęciu te kolory wyglądają inaczej. Teraz chciałabym dokupić łózko, szafkę nocną i niewielkie biurko. I moje pytanie - w jakim kolorze powinny być, żeby pasowały do szaf i nie były ciemne? myślałam, żeby celować a klon?
    Czy to dobry wybór? Proszę o propozycje i sugestie.

    OdpowiedzUsuń
  21. A jeśli podłoga szara,kuchnia otwarta z blatem w orzechu to stół może być dąb olejowany?

    OdpowiedzUsuń
  22. Proszę mi doradzić .Mam 2 komody z kolekcji VOX romantica-KOLOR OLCHA-jaki kolor paneli podlogowych mam wybrać ,oraz muszę zakupić szafkę rtv i stół do wymiany. Czy podłogę , stół i stolik rtv wybrać w kolorze naturalnego dębu- czy będzie to współgrało z olchą . Myślałam ,że stolik to mat bialy z elementami drewna naturalnego??????????????

    OdpowiedzUsuń
  23. Ciekawy artykuł. Dużo przydatnej wiedzy

    OdpowiedzUsuń
  24. Cenne informacje. Umiejętność łączenia kolorów bardzo się przydaje

    OdpowiedzUsuń
  25. Super wpis i mega fajne zdjęcia, miło się czytało, bardzo lubię drewno :)

    OdpowiedzUsuń
  26. Dzien dobry,
    mam problem gdyz chcialam przearanżowac salon i kupic nowy stol, "ławę" i stoliki pod lampy ale nie wiem jaki kolor drewna mogę wybrac. Podlogę mam prawie bialą z lekkimi akcentami szarosci, ale tego juz nie zmienię. Okna i schody,ktore widac z salonu sa w kolorze orzecha. Podobają mi się stoly i stoliki w naturalnym kolorze dębu. Nie wiem jednak czy taki kolor drewna bedzie pasowal do orzechowych schodow...

    OdpowiedzUsuń
  27. super artykuł. Uważam że to niezwykła umiejętność umieć połączyć różne rodzaje drewna. Ja mam np. dąb polarny na podłodze w kuchni. Tonacja raczej zimna z przebłyskami beżu. I jaki dać blat? które kolory drewna nie będą się gryzły z tą podłogą? Czy są jakieś rodzaje drewna, które można określić mianem zimnych w tonacji, a jednocześnie są ciepłe w odbiorze, przytulne?

    OdpowiedzUsuń
  28. Super że dowiedziałam się tutaj coś nowego.

    OdpowiedzUsuń
  29. Bardzo mi się wszystko podoba

    OdpowiedzUsuń
  30. Ciekawy i inspirujący wpis

    OdpowiedzUsuń
  31. Ciekawy i inspirujący wpis

    OdpowiedzUsuń
  32. Cenne informacje i wskazówki

    OdpowiedzUsuń
  33. Ta wiedza z pewnością mi się przyda.

    OdpowiedzUsuń
  34. Dobrze jest takie informacje posiadać.

    OdpowiedzUsuń
  35. Cenne wskazówki, warto dobrze dobrać kolor aby ładnie współgrało drewienko

    OdpowiedzUsuń
  36. Skorzystam na pewno z tych wskazówek.

    OdpowiedzUsuń
  37. Takie informacje bardzo się przydają

    OdpowiedzUsuń
  38. Wiele tutaj interesujących i ważnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  39. Taką wiedzę dobrze jest posiadać.

    OdpowiedzUsuń
  40. Informacje zawarta w tym wpisie bardzo mnie zaciekawiły.

    OdpowiedzUsuń
  41. Jest tutaj wiele ciekawych i istotnych informacji.

    OdpowiedzUsuń