poniedziałek, 23 września 2013

Quatrefoil

Jeden z klasycznych wzorów, jakie najczęściej spotykamy na wnętrzarskich inspiracjach zza wielkiej wody... Czterolistną koniczynkę, bo o niej mowa, bardzo łatwo spotkać na ozdobnych poduchach, ale dziś chciałabym skupić się głównie (choć nie tylko) na innych obszarach jej występowania, mianowicie - na formach przestrzennych.
Używając tego motywu w zdobieniu mebli czy detali architektonicznych, uzyskamy z całą pewnością niesamowity efekt, musimy jednak uważać, ponieważ koniczynka jest tradycyjnym detalem zdobniczym w architekturze sakralnej... Jeśli więc przesadzimy z jej ilością, wnętrze będzie nieco kojarzyć się z kościołem ;)


Moimi faworytami są pufy w kształcie koniczynki, oraz inne meble tapicerowane. Z większą rezerwą odnoszę się do wykorzystania tego motywu w drewnie, ale niektóre aranżacje mają w sobie "to coś" :)

Na początek - zobaczcie trzy typy koniczynki. Wersje podstawowe, z mniejszymi i większymi wcięciami, oraz koniczynka z wpisanym kwadratem. Która Wam się najbardziej podoba?3 komentarze:

 1. Świetnie dobrane inspiracje. Rzeczywiscie motyw bardzo modny, ciekawe czy też przynosi szczęście ;)?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tez lubię ten motyw, ale nie mogę na niego natrafić. Miłego wieczorku, s.

  OdpowiedzUsuń
 3. Spośród podanych wersji koniczynki najbardziej podoba mi się trzecia, gdyż pozwala na tworzenie regularnego i harmonijnego, powtarzalnego wzoru złożonego z form zaokrąglonych i tworzących się między nimi ostrych. Sądząc po dostępnych elementach wyposażenia wnętrz oraz zdobiących ściany domów - architekci i dekoratorzy też są zdania, że ten wzór jest najlepszy :)

  OdpowiedzUsuń