sobota, 8 czerwca 2013

Jak urządzić sypialnię w stylu modern classic?

Gdy podczas urządzania domu czy mieszkania przeglądamy inspiracje, często gubimy się w natłoku wspaniałych aranżacji, nie potrafimy jednak kreatywnie zastosować ich w naszym własnym wnętrzu. Czasami staramy się kopiować pewne rozwiązania, które szczególnie nam się spodobały, nie myśląc przy tym niestety kompleksowo i nie dbając o zgrania ze sobą poszczególnych elementów. Czasami też boimy się niektórych rozwiązań, sądząc, że nie będziemy potrafili ich dobrze i ze smakiem zastosować. 
Dzisiaj przedstawiam mini-poradnik - "Jak urządzić sypialnię w stylu modern classic?". Mam nadzieję, że uporządkuje on (przynajmniej częściowo) mętlik, jaki powstaje w głowach wielu osób, którym przyszło zmierzyć się z samodzielnym urządzaniem wnętrz.

1. Od pierwszego spojrzenia... na zagłówek
Nie da się zaprzeczyć i zmienić tego, że w sypialni najważniejszym meblem jest łóżko. A jednym z najbardziej efektownych  elementów łózka jest właśnie zagłówek. Zadbajmy o to, aby przyciągał spojrzenie - ale efektowność nie oznacza niewygody! Tapicerowane zagłówki są komfortowe i piękne. Jeśli Wasze łózka nie mają zagłówka, można wykonać go samodzielnie - wystarczy odpowiednio przycięty kawałek płyty pilśniowej, gąbka tapicerska, ładny materiał obiciowy i dodatki - guziki tapicerskie, lamówka lub ozdobne gwoździe tapicerskie. To nic trudnego!


2. Podkreśl ścianę za zagłówkiem łóżka...
To, że masz ozdobny zagłówek, nie oznacza, że musisz zrezygnować z wzorzystej tapety. Wybierz klasyczny wzór, jak pasy czy drobne wzory geometryczne - koniczynki, wzór marokański, romby lub delikatny ornament.


3. ...lub zawieś obrazek. Albo osiem. 
Jeśli marzysz o efektownej galerii ściennej nad łóżkiem, zamiast tapety zdecyduj się na gładką ścianę. Powieś jeden duży obraz, lub 2-3 mniejsze w jednej linii. Chcesz stylowa galerię skomponowaną z wielu ramek o różnym kształcie i wielkości? Już niedługo post o komponowaniu galerii ściennych ;)


4. Stwórz symetryczny układ...
Rozmieszczone symetrycznie szafki nocne i dodatki sprawią, że Twoja sypialnia nabierze szyku. To najprostszy sposób na oosiągnięcie "efektu wow" ;)
 
5. ... a potem zaburz go brakiem symetrii
Dla przeciwwagi umieść w sypialni element niesymetryczny. Wazon z kwiatami tylko na jednej szafce nocnej? Doskonale! Może zamiast tego kilka książek? Jeszcze lepiej! Krzesło, lampa - wybór należy do Was!


6. Wprowadź trochę niepokoju
To nieprawda, że sypialnia jest nudnym pomieszczeniem. Dwie różne szafki nocne - dlaczego nie?


7. Dodaj kolor
Do bazowego koloru sypialni, który powinien być jasny (biel, szarość, greige) dodaj kolorystyczny akcent. Pamiętaj, aby nie dominował w pomieszczeniu, a jedynie przyciągał wzrok. Aby uniknąć ogniskowania wzroku ciągle w tym samym punkcie, powiel akcent kolorystyczny, jednocześnie zmniejszając jego powierzchnię w jednym miejscu. Turkusowe lampki nocne na stolikach? Dodaj do tego tkaniny z dyskretną lamówką w tym samym kolorze lub wzorzysty dywan z niewielkimi turkusowymi elementami.


8. Powtórz wzór
Aby wzór lub tekstura nie sprawiały wrażenia "nie wiadomo, skąd to się tutaj wzięło", powtórz go na innych elementach. Pikowany zagłówek? Dodaj ozdobne poduchy z jednym, centralnym guzikiem tapicerskim lub przepikowana narzutę. 


9. Postaw ławkę
Prosty sposób, żeby dodać do wnętrza nieco luksusu. Niska długa ławeczka przy szczycie łóżka jest nie tylko elegancka, ale również praktyczna - masz gdzie odłożyć na noc ozdobna narzutę.
 

10. Zerknij do góry
Tak, wiem - w zwykłym mieszkaniu w bloku będzie ciężko... Ale jeśli Twoja sypialnia ma niestandardowo dużą wysokość, pomyśl - czy nie lepiej byłoby mieć ciekawy sufit?


11. Nie myśl, że masz za mało miejsca
Nie potrzebujesz sypialni o powierzchni małego księstwa, żeby była efektowna ;) Jeśli stoliki nocne będą musiały stać tuż przy ścianach - trudno. To nic nie szkodzi!
 

1 komentarz:

  1. Mi właśnie marzy się ciekawy nagłówek w sypialni, tylko myślę nad drewnianym . Jeszcze nie znalazłam nic odpowiedniego, więc szukam dalej:)
    Przyjemnej niedzieli :)

    OdpowiedzUsuń