sobota, 29 czerwca 2013

Z okazji alergii :)

Lato - idealna pora żeby poleżeć na plaży, zjeść gofra z bitą śmietaną, założyć przeciwsłoneczne okulary, kupić duże pudełko chusteczek higienicznych... Tak, to nie pomyłka! Alergia nie próżnuje i daje o sobie znać. Wy też macie ten problem? 
W związku z tym zaczęłam się zastanawiać nad dostępnością w polskich sklepach eleganckich pojemników na chusteczki. Mam wrażenie, że od kilku lat najpopularniejsze są te drewniane, zdobione metodą decoupage. Nie jest to jednak do końca mój styl. Znalazłam kilka nieco bardziej nietypowych - zobaczcie :)

Blomus Nexio, 199 PLN

Home & You, chustecznik latte, 44 PLN

minisofka.pl, pokrowiec na pudełko z chusteczkami, 33 PLN (dostępne różne wzory i kolory)


Villeroy & Bosch, 251 PLN

http://img1.reuter-badshop.com/zack-tassuto-40-232-tissue-box--p--za-40232_0.jpg
Zack Tassuto, 219 PLN
 

środa, 26 czerwca 2013

Phalaenopsis - jak go ugryźć?

Na pewno wielu z Was hoduje w domu kwiaty doniczkowe. Wielu jest zapewne również miłośników storczyków, a wśród nich - tych najpopularniejszych, o wdzięcznej nazwie Phalaenopsis, pochodzącej od łacińskiej nazwy niektórych ciem, które kwiaty tego storczyka przypominają.
Dlaczego go kochamy? Bo jest łatwy w uprawie, a jednocześnie niezwykle piękny - jego dekoracyjne kwiaty otrzymują się na pędach wiele miesięcy, zdobiąc nasze mieszkania. Tak efektowny kwiat wymaga oczywiście efektownej oprawy. Nie skazujmy go na spękaną szklaną osłonkę z działu "ogród" w markecie budowlanym ;) Wiem, że jego pokryte welamenem korzenie wymagają dostępu do światła, można jednak zapewnić im je w bardziej estetyczny sposób.
Przedstawiam Wam dzisiaj kilka porad, jak wyeksponować storczyki w naszych domach.


Wystarczy prosty, wysoki wazon z niebarwionego szkła. Na dno możemy włożyć odrobinę mchu, patyków, specjalnego podłoża dla storczyków, keramzytu. Wysoki wazon zapobiegnie nadmiernej utracie wilgoci, pamiętajmy jednak o częstym spryskiwaniu korzeni.




Powyżej trzy przykłady na storczyka w metalowej donicy. Podłoże zostało przykryte mchem, aby  całość wyglądała bardziej estetycznie. Na pierwszym zdjęciu konsola oraz stojąca na niej donica są punktem zaburzającym symetrię pomieszczenia, naturalnie więc przyciągają nasz wzrok. Na pozostałych dwóch storczyki odbijają się w lustrach - ich piękno jest więc podwojone ;)


Falenopsis w wersji kuchennej. Doskonałe rozwiązanie dla niewielkiej jeszcze roślinki. Zwróćcie uwagę, że proporcje kompozycji zostały zachowane - liście i uszko kubka kierują się w przeciwną stronę niż pokryty kwiatami pęd. Dzięki temu krzywizny neutralizują się wzajemnie, a środek ciężkości kompozycji jest w odpowiednim miejscu,


To przykład na idealnie dobraną kształtem donicę. Jej łódkowaty kształt jest powtórzeniem ułożenia kwiatów - jednak żeby uzyskać taki efekt, będziecie musieli długo pracować nad Waszym storczykiem ;)


Na ostatniej inspiracji pędy kwiatowe wydają się być ułożone niedbale i bez namysłu. W rzeczywistosci jest to nieład kontrolowany - gdybysmy podzieli kompozycję na dwie częsci pionowa linią, okazałoby się, że zarówno najwyższy jak i najniższy punkt położenia kwiatu znajduje się po lewej stronie. Prawa strona kompozycji jest położona na posrednim poziomie, a dodatkowo kwiaty tam są położone bliżej siebie, tworząc przyciągająca wzrok barwna plamę. Najważniejsze jednak jest to, że kolor donicy jest idealnie dobrany do koloru kwiatów.

Mam nadzieję, że przy okazji zakupu nowego storczyka (lub re-aranżacji starego) te porady okażą się użyteczne. A jak Wy staracie się wyeksponować Wasze orchidee?

środa, 19 czerwca 2013

W trybie pilnym i na poduszkach

Trudno jest stworzyć piękne wnętrze bez tkanin - tapicerek, obrusów, zasłon i - tak! - właśnie poduszek. Z ich pomocą możemy łatwo odmienić wnętrze - kilka poduch w kolorze jasnego fioletu i soczystej zieleni stworzy wiosenny klimat, granatowo-białe z czerwonymi elementami przyniosą na myśl morze, wreszcie - każda inna, w dowolnym kolorze i fakturze, może być doskonałym uzupełnieniem wnętrza. Trzeba je tylko dobrać idealnie do innych dodatków, oraz do bazy - ścian i mebli, np. sofy.
Dobra rada - stosujcie kolory o różnych odcieniach. Jeśli chcesz za pomocą ozdobnych poduszek wprowadzić jakiś kolor do wnętrza, zrób to! Pamiętaj tylko, że mnóstwo poduszek z identycznego materiału to kiepski pomysł - będą sprawiały wrażenie niedopasowanych i zagubionych we wnętrzu, które wcale ich nie chce ;) Zastosuj jeden kolor w wielu odcieniach, wzorach i fakturach, a wnętrze nabierze głębi i wyrazu.
A teraz - jak zwykle - kilka inspiracji poduszkowych. Ich wspólną cechą jest ciekawy koncept - bo nie ma nic prostszego, niż uszycie poduszki, gdy mamy materiał z pięknym wzorem, ale jak urozmaicić poduszkę uszytą z gładkiego, jednokolorowego materiału? Zobaczcie!













sobota, 15 czerwca 2013

Lamówka

Muszę Wam coś wyznać - kocham lamówki! Miłością wielką, niepodważalną i nieskończoną. Cieniutka czarna obwódka jest czymś, co z najpospolitszego przedmiotu - klosza lampy, pościeli czy dywanu - uczyni rzecz z duszą i klasą. A najlepsze w niej jest to, że aby uzyskać ten efekt, nie potrzebujemy dużych nakładów finansowych - wystarczy gotowa, pasmanteryjna lamówka, kawałek czarnej wstążki, czarna farba i taśma malarska - i odrobina chęci, kilka minut wolnego czasu, nieco zdolności manualnych. Efekt potrafi być naprawdę powalający!

Brązowa lamówka optycznie wydobywa beżowe dywaniki z drewnianej podłogi. Gdyby nie ona, dywaniki byłyby mniej widoczne i nie przyciągałyby wzroku.


Cudowny sposób na niemowlęcy pokój w stylu modern classic. Boki łóżeczka i komody oraz fronty szuflad ozdobiono cienką lamówką - łatwo stworzycie ten sam efekt za pomocą taśmy malarskiej i farby. Zaokrąglone rogi można namalować za pomocą dowolnego okrągłego przedmiotu (np. pudełka po kremie albo rolki taśmy, lub użyć cyrkla). 


Ta inspiracja już się pojawiła w wątku o wannach, ale nie zawaham się jej użyć ponownie ;) Dywanik z czarną lamówką jest najbardziej wyrazistym elementem wnętrza. Bez niego byłoby mdło i nudno!



Dwie powyższe inspiracje mają ze sobą coś wspólnego - mianowicie sofy na nich wykończone są ciemną lamówką. Dodaje to im pazura - dodatkowo na niższej fotografii jest to wspólny element z podobnie ozdobionymi kloszami lamp.
 

Biała pościel? Tak, czemu nie? To mój ulubiony kolor dla pościeli, ale... Czarna lamówka doda jej elegancji i urozmaici jednolicie jasną powierzchnię.

środa, 12 czerwca 2013

Dom w Georgii

Athens, ponad stutysięczne miasto w Georgii. A w nim - perełka wnętrzarska. Dom urządzony przez projektantkę Traci Rhoads. Biel, beż, błękit, odrobina brązu. Piękne lampy, chromowane dodatki. Niezwykle umiejętne połączenie klasycznych form z nowoczesnymi materiałami. Kwiaty, przestrzeń - zobaczcie, można się zakochać :)











sobota, 8 czerwca 2013

Jak urządzić sypialnię w stylu modern classic?

Gdy podczas urządzania domu czy mieszkania przeglądamy inspiracje, często gubimy się w natłoku wspaniałych aranżacji, nie potrafimy jednak kreatywnie zastosować ich w naszym własnym wnętrzu. Czasami staramy się kopiować pewne rozwiązania, które szczególnie nam się spodobały, nie myśląc przy tym niestety kompleksowo i nie dbając o zgrania ze sobą poszczególnych elementów. Czasami też boimy się niektórych rozwiązań, sądząc, że nie będziemy potrafili ich dobrze i ze smakiem zastosować. 
Dzisiaj przedstawiam mini-poradnik - "Jak urządzić sypialnię w stylu modern classic?". Mam nadzieję, że uporządkuje on (przynajmniej częściowo) mętlik, jaki powstaje w głowach wielu osób, którym przyszło zmierzyć się z samodzielnym urządzaniem wnętrz.

1. Od pierwszego spojrzenia... na zagłówek
Nie da się zaprzeczyć i zmienić tego, że w sypialni najważniejszym meblem jest łóżko. A jednym z najbardziej efektownych  elementów łózka jest właśnie zagłówek. Zadbajmy o to, aby przyciągał spojrzenie - ale efektowność nie oznacza niewygody! Tapicerowane zagłówki są komfortowe i piękne. Jeśli Wasze łózka nie mają zagłówka, można wykonać go samodzielnie - wystarczy odpowiednio przycięty kawałek płyty pilśniowej, gąbka tapicerska, ładny materiał obiciowy i dodatki - guziki tapicerskie, lamówka lub ozdobne gwoździe tapicerskie. To nic trudnego!


2. Podkreśl ścianę za zagłówkiem łóżka...
To, że masz ozdobny zagłówek, nie oznacza, że musisz zrezygnować z wzorzystej tapety. Wybierz klasyczny wzór, jak pasy czy drobne wzory geometryczne - koniczynki, wzór marokański, romby lub delikatny ornament.


3. ...lub zawieś obrazek. Albo osiem. 
Jeśli marzysz o efektownej galerii ściennej nad łóżkiem, zamiast tapety zdecyduj się na gładką ścianę. Powieś jeden duży obraz, lub 2-3 mniejsze w jednej linii. Chcesz stylowa galerię skomponowaną z wielu ramek o różnym kształcie i wielkości? Już niedługo post o komponowaniu galerii ściennych ;)


4. Stwórz symetryczny układ...
Rozmieszczone symetrycznie szafki nocne i dodatki sprawią, że Twoja sypialnia nabierze szyku. To najprostszy sposób na oosiągnięcie "efektu wow" ;)
 
5. ... a potem zaburz go brakiem symetrii
Dla przeciwwagi umieść w sypialni element niesymetryczny. Wazon z kwiatami tylko na jednej szafce nocnej? Doskonale! Może zamiast tego kilka książek? Jeszcze lepiej! Krzesło, lampa - wybór należy do Was!


6. Wprowadź trochę niepokoju
To nieprawda, że sypialnia jest nudnym pomieszczeniem. Dwie różne szafki nocne - dlaczego nie?


7. Dodaj kolor
Do bazowego koloru sypialni, który powinien być jasny (biel, szarość, greige) dodaj kolorystyczny akcent. Pamiętaj, aby nie dominował w pomieszczeniu, a jedynie przyciągał wzrok. Aby uniknąć ogniskowania wzroku ciągle w tym samym punkcie, powiel akcent kolorystyczny, jednocześnie zmniejszając jego powierzchnię w jednym miejscu. Turkusowe lampki nocne na stolikach? Dodaj do tego tkaniny z dyskretną lamówką w tym samym kolorze lub wzorzysty dywan z niewielkimi turkusowymi elementami.


8. Powtórz wzór
Aby wzór lub tekstura nie sprawiały wrażenia "nie wiadomo, skąd to się tutaj wzięło", powtórz go na innych elementach. Pikowany zagłówek? Dodaj ozdobne poduchy z jednym, centralnym guzikiem tapicerskim lub przepikowana narzutę. 


9. Postaw ławkę
Prosty sposób, żeby dodać do wnętrza nieco luksusu. Niska długa ławeczka przy szczycie łóżka jest nie tylko elegancka, ale również praktyczna - masz gdzie odłożyć na noc ozdobna narzutę.
 

10. Zerknij do góry
Tak, wiem - w zwykłym mieszkaniu w bloku będzie ciężko... Ale jeśli Twoja sypialnia ma niestandardowo dużą wysokość, pomyśl - czy nie lepiej byłoby mieć ciekawy sufit?


11. Nie myśl, że masz za mało miejsca
Nie potrzebujesz sypialni o powierzchni małego księstwa, żeby była efektowna ;) Jeśli stoliki nocne będą musiały stać tuż przy ścianach - trudno. To nic nie szkodzi!